• Wspieraj działania obywatelskie. Przekaż 1,5% podatku

  FUNDACJA DLA POLSKI: KRS 0000039342, CEL SZCZEGÓŁOWY: FUNDUSZ OBYWATELSKI

 • Bronimy praw obywatelskich
  i patrzymy władzy na ręce

  NASZE DZIAŁANIA

  Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca jest niezależną inicjatywą, finansowaną przez obywateli dla obywateli. Wspierając Fundusz Obywatelski, wspierasz wiele organizacji społecznych, które nie mają szansy na finansowanie z innych źródeł.

  W ciągu 5 lat działalności przekazaliśmy 2,5 mln zł na wsparcie 200 inicjatyw obywatelskich. Bardzo różnorodnych, pokazujących, jak obywatele i obywatelki potrafią reagować na kryzysy: praworządności, praw mniejszości, uchodźczy, jak są zdolni samoorganizować się i brać sprawy w swoje ręce, gdy zawodzą instytucje. Co łączy wszystkie projekty? Wartości takie jak: wspólnotowość, obywatelskie zaangażowanie, rozmowa mimo różnic i obywatelski – otwarty na innych – patriotyzm.

   

  Dzięki niezależnym środkom możemy szybko i elastycznie reagować na potrzeby aktywistów i organizacji działających lokalnie, jak i w skali ogólnopolskiej. Udowadniamy, że obywatele i obywatelki mogą mieć wpływ na rzeczywistość. Gdy zawodzą instytucje, które powinny dbać o ochronę przyrody, Fundusz Obywatelski pomaga budować ruch społecznych, aby chronić lasy przed wycinką. Dzięki wsparciu Funduszu Obywatelskiego lokalni aktywiści patrzą władzy na ręce. Dociekają, jak są wydawane publiczne pieniądze, wygrywają sądowe batalie o dostęp do informacji publicznej z organami władzy wykonawczej i samorządowej. Przypominają, że to my, obywatelki i obywatele, wyznaczamy władzy granice.

   

  Akcja Tour de Konstytucja połączyła środowiska społeczne i prawnicze, przemierzając Polskę wzdłuż i wszerz z rozmowami o Konstytucji i wartościach europejskich. Już za kilka miesięcy ponownie wyruszy w trasę z hasłem „Głosuję na POLSKĘ”. Inicjatywa Wolne Sądy doskonale tłumaczy, dlaczego niezależność wymiaru sprawiedliwości jest ważna dla obywateli.

   

  Przed nami jeszcze bardzo dużo pracy, pobudzania aktywności obywatelskiej w wielu dziedzinach: ochrony reguł wyborczych i wolnych mediów, przezwyciężania podziałów oraz społecznej kontroli władzy. Organizacje społeczne, aktywiści i aktywistki mierzą się dziś z ogromnymi wyzwaniami, potrzebują niezależnego finansowania.

   

  Wspieraj działania obywatelskie! To od nas zależy w jakiej Polsce będziemy żyć.

 • Jak przekazać 1,5% podatku Fundacji dla Polski

  CEL SZCZEGÓŁOWY: FUNDUSZ OBYWATELSKI

  To proste. W zeznaniu podatkowym wpisz nasz nr KRS

  Fundacja dla Polski KRS 0000039342

  To ważne: zaznacz zgodę na przekazanie nam swoich danych. Będziemy wtedy mogli potwierdzić otrzymanie Twojego 1,5% podatku i poinformować Cię, jak wykorzystaliśmy otrzymane środki.

 • Jeśli rozliczasz się samodzielnie, zachęcamy do skorzystania z bezpłatnego programu do rozliczeń PITax lub e-pity, gwarantującego bezpieczeństwo Twoich danych.

  Programy automatycznie podpowiedzą Ci numer KRS Fundacji dla Polski 0000039342.

   

 •  

   

  Możesz rozliczyć swój PIT na stronie Ministerstwa Finansów i dodać nr KRS Fundacji dla Polski 0000039342.

  Cel szczegółowy: Fundusz Obywatelski

   

  Jesteś emerytem

  Jeśli rozliczasz się jako emeryt_ka lub rencista_tka, pobierz oświadczenie PIT-OP w wersji do druku, w którym wpisaliśmy już nr KRS Fundacji dla Polski 0000039342, wypełnij i prześlij do swojego Urzędu Skarbowego.